| 6Radu5 a întrebat:

Salut,merita un mercedes w203, 2002,2.0 diesel, cu 430.00 km, cu ceva rugina la usi si pe sub masina la suma totala de 1300 euro din Germania(cu tot cu platforma)?
Am inteles ca masina e u tanc si ca toate mercedes-urile au probleme cu rugina.

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nici o mașină nu are probleme cu rugina dacă o întreții, dacă o ți în conditii optime, iar atunci când începe sa aibă anumite probleme o tratezi.Deci asta cu toate mercedesurile au rugina e discutabil având în vedere și varsta.

Mercedes în general e mașina bun, dar nu toate.Asta poate sa consume moderat spre puțin dar vezi ca și asigurarea și taxele cresc cu cât e mai mare motorul.Eu dau la 1.6 peste 800 de lei asigurarea la ce-a mai proasta firma de asigurări.
Plus ca vreo 500 de euro pe puțin e doar platforma, deci cu cât iei mașina?
Ca sa nu mai vorbim ca ușile ca ușile, le mai schimbi.Dar dacă e putreda pe dedesubt și pragurile, calculează costurile la un tinichigiu și trage concluzia.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La prima problema la o mașină premium atât de veche dai încă atât pe reparație.

PS mașină aia nu a făcut doar 400k in 20 ani de Germania

| 6Radu5 explică (pentru suntserios):

A fost masina la un cuplu de doctori/fermieri si in 2018 cand prietenul meu a mers la ei in Germania pentru a lucra la mica lor ferma, acestia i-au vandut masina.De 5 ani sta in curtea lor si nu o conduce nimeni, prietenul respectiv are spasme cand urca la volan si decat sa faca accident mi-o vinde mie.

| suntserios a răspuns (pentru 6Radu5):

Si crezi ca merita sa bagi banii intr-o masina nemiscata de 5 ani?

| anonim3247 a răspuns:

Ăla din 2002 are cam 1 milion de km făcuți.

| anonim3247 a răspuns:

Mai bine cauți unul înmatriculat în România la maxim 2000 de euro că găsești.

| UserRo10 a răspuns:

Merita, dar mai bagi lejer 2000-3000 euro pentru a-l pune la punct mecanic si a rezolva estetic fara vopsire integrala. masina este veche si nu degeaba este vanduta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru UserRo10):

Daca mi-ar fi de luat masina, cred ca as avea in vedere la un asa pret macar 4-5000 pentru aranjat dupa aia.

| sorinul7 a răspuns:

Mai bine îți iei un Volvo S60 care n au pic de rugină și nu sunt samsarite