| DEJ a întrebat:

Mi-am cumpărat un vw bora 1.9 tdi 2003 101cp. Când am cumpărat-o mergea bine nu scotea pic de fum negru. Am schimbat distributia și mecanicul a zis ca trebuia sa-i mai pun apa, acum când am pornit-o scoate un pic de fum când ajunge pe la vreo 2-3mii de ture. Urmează sa schimb uleiul și filtru de ulei, aer, polen. Are cineva vreo idee dacă e grav sau dacă doar din cauza ca nu am schimbat uleiul încă (o fac peste 2 zile) și ca mai trebuie pusa apa? Va mulțumesc mult, sunt cam îngrijorat.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In principiu fumul nu e de acolo. Dar e absolut obligatoriu sa fie si uleiul si apa peste nivelul minim.

| DEJ explică (pentru regis):

Am uitat sa precizez ca fumul a iesit la prima cheie dimineata la 8-9 (dupa o noapte cam friguroasa).

| sierra1 a răspuns:

Nici o problemă! Dacă nu consumă ulei (să zicem peste 1l la 10000 km) te mai ține multă vreme!

Fumul nu are legătură cu apa (antigelul) din radiator

| DEJ explică (pentru sierra1):

Am uitat sa precizez ca fumul a iesit la prima cheie dimineata la 8-9 (dupa o noapte cam friguroasa)

| sierra1 a răspuns (pentru DEJ):

Drum bun, liniștit!

| DEJ explică (pentru sierra1):

Multumesc mult. cineva mia zic ca poate e problema de la injectoare. am dus masina la un prieten care are de vreo 10 ani permis (eu am de o luna) si a conduso pe drum intins, mai in blana si a zis ca nici vorba ca "te baga bine in scaune"

| sierra1 a răspuns (pentru DEJ):

Cum spuneam: Drum bun, liniștit!

| relian a răspuns:

Uleiul si toate fluidele la o masina trebuie sa fie la max.acolo unde scrie max asa trebuie pus fluide.Bine nu stai zi de zi, dar cand scade un fluid la min tu completezi sil duci la max.Cine spune ca intre e doara parerea lui.Deci se pune la max pentru ca sa nu stai mereu sa completezi,ori sa nu completezi des. Daca pui fluide si ulei la max nu se intampla absolut nimic,totu este perfect. Uitativa la msinile noi,care au masura uleiului electronic, arata la max, eu am mers cu un schimb de ulei totu la maxim toti km, bine astna la o masina noua, nu s-a dus nivelu deloc in jos, masoara electronic sau cum o fi in procente.Deci la max este ok sa completezi.

Legat de fum nu are legatura prefectura cu cureaua ta de distributie.Stiti ce cum sa zic,sa zic ma enerveaza la romanii?laughing imi vine sa va dau pumni pe bune,sa v a dau pumni si pame dupa ceafa pana sa va iasa formele astea de exprimare naspa ce le aveti.

"Am schimbat distributia"care distributie ai schimat ba? Tu stii cei aia distributie? Habar nu aveti dar cu toate ca va spune o/mu,voi in loc sa va corectati tot asa o tineti.

Da dracu de sitributie ca nu, ai schimbat decat o amarata de curea.Una este sa spui ca ai s chimbat cureaua de distributie si alta sa vii sa spui a s chimbat distributia laughing pai aveti habar cei aia o distributie? Habar nu aveti.

Ba distributia este o multitudine de piese,este un sistem,sa schimbi tu distributia ar trebuie sa schimbi chiulasa,asta odata,cureaua,ai schimbat tu toata chiulasa cumva? Cu tot ce se afla inauntru zic. Vorbiti numa tampenii,dar nimeni,desi vi se spune tot asa o tineti,am schimbat distributia.

Ok cand iti dai jos doara cureaua de la pantaloni de ce nu spui,am dat jos pantalonii?laughing cam ceva de genul asta va exprimati voi astia cu, distributia voastra cu tot

Urmeaza sa schimbi fltru de polen laughing ala se numeste filtru de cabina,asta asa ca idee,ca unele filtre pot filtra si particulele de polen aia e alta treaba,tu poti sa alegi un filtru mai slab sau unu mai bun,in sensul ca poate filtra mai bine,deci se numeste filtru de cabina laughing

Nu este de mirare ca esti ingrijorat,cand nu stii cu ce se maninca un lucru te sperie si faptul ca masina se misca laughing
Referitor la fumu ala ti se pare,masina scoate fum exact cum scotea si pana acum,doarb ca tu acum ai acordat mai multa atentie masinii,sau acelui fum decat o faceai inainte.

Voi astia care aveti masini se pare ca v a ingrijoareaza o masina,un fier mai mult decat v ar ingrijora sanatatea voastra laughing cum vedeti ceva,gata a scos fum,parca e mai mult ca inainte,parca nu mai trage,oare o fi de la filtru de polen laughing iar daca ar fi sa va doara pe voi ceva,sigur o sa v a aud las ca imi trece laughing laughing

Dal dreacu de fier,fiare sunt pe toate drumurile si nu va mai tot ambalati ca nu ai apa la nu stiu ce nivel,ca nu ai filtru de polen,ca nu ai schimbat uleiul o zi doua,daca nai astea stai f linistit, nu se v a intampla absolut nimic, nu arde nimic, nu se strica nimic, chiar daca mai mergi inca o luna sau mai multe, te asigur.Ala doara tea atentionat,ca asa se face,ti-a zis omu vezi cand ai timp mai pune ceva antigel,sau cand ai schimbat ultima data filtru de ar la motor? Daca e ceva timp v ezi schimba-l.Dar nu ti-a zis ala gata daca nu schimbi astea acu acu ala esti ti s-a stricat fieru,ai ramas cu el in drum,vin aia sa til duca la fier vechi, sincer sunteti de groaza, ce aveti frate oare? Ati devenit asa de nu stiu cum sa zic nestiutori, cum dracu voi romanii aia buni la toate, cei mai destept, cei mai cei laughing laughing