| MariusBucur a întrebat:

Bună ziua, am avut talonul reținut pentru expirare ITP,am refăcut ITP-ul dar nu pot ridica talonul pentru că mașina e pe numele sorei mele, care momentan nu este în țară și nu vine curând. Pot circula fără talon? Mulțumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti circula dar, daca esti prins de politie si ti se cer actele, nu-l vei putea prezenta si o sa fii amendat.
Si nu cred ca vrei sa platesti amenda de cate ori esti prins.
Si problema se putea rezolva usor, daca erai trecut si tu pe certificatul de inmatriculare a masinii sau incheiai cu sora ta un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), acesta se poate incheia si sub semnatura privata, nu-i obligatoriu sa fie autentificat la un notar public.
De altfel se poate incheia chiar daca nu sunteti amandoi prezenti fizic la data incheierii, il redactezi tu sau sora ta, in 2 exemplare, se semneaza de cel care l-a redactat si se trimit celuilalt pentru semnare, il semneaza, pastreaza 1 ex. si celalalt se retrimite primului.
Cel mai bine il redacteaza sora ta si ti-l trimite, il vei avea mai repede. Model gasesti pe internet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii sa iti faca o procura si ti o trimite.

| goguPatent a răspuns:

Procura la consulat si ridici tu talonul.

| MariusBucur explică:

Bună ziua și vă mulțumesc pentru amabilitate, dacă fac contract de comodat, pot recupera eu talonul personal? Și e mai bine dacă îl fac cu data de înaintea zilei când mi-a ridicat talonul? Sau se poate face cu o dată oarecare? ...mulțumesc frumos