| TheDarkLord a întrebat:

Salut, parintii mei sunt divortati, eu am 17 ani si anul acesta o sa fac 18 si desigur cu asta o sa vina si permisul. Maica-mea locuieste in Austria si a cumparat saptamana trecuta o masina noua iar pe cealalta a spus ca nu vrea sa o vanda oricui asa ca mai bine mi-o lasa mie. Problema mea e urmatoarea... daca masina ajunge in tara saptamana asta, eu din cate stiu ar trebui sa o inmatriculez cat mai repede dar mama spune ca o sa o inmatriculam dupa ce iau permisul. O sa dureze cam vreun an pana ce o sa iau permisul si nu stiu daca mai pot inmatricula masina daca ea e radiata si sta in garaj un an iar dupa toata perioada asta ma trezesc eu sa o inmatriculez. Ce stiu insa este ca ideea a fost sa aduca masina in tara, sa o tin in garaj iar dupa ce iau permisul sa vina si ea in tara sa facem contractul de vanzare-cumparare atunci, dar pentru masinile aduse din alta tara daca nu ma insel e nevoie de o visita la R.A.R. pentru ITP.

2 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Poți înmatricula masina și fără a avea permis, nu are treaba una cu alta. Mai rău e ca fiind așa tânăr RCA-ul va fi foarte scump.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Masina respectiva trebuie să treacă prin rar, da. Nu e nimic ce o sa te impiedice sa o înmatriculezi chiar și după un an. Cred ca mai mare problema e că mașina o sa stea acel an nemișcată. Eu as mai lasao in Austria anul asta si i-aș zice la mama ta sa o mai conducă o data la 2 săptămâni chiar si pe distanțe scurte sa nu înțepenească una alta pe ea.