| GhitaAndrei a întrebat:

Salut!
Pe audi a5 2012-2016, faceliftul mai precis, s-a pus cutie de viteze tiptronic pe motorul 3.0 tdi quattro?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate am vazut fugitiv in configuratoare online acest model indicat de tine A5 3.0 tdi quattro si facelift 2012-2016 a avut doar cutii S tronic.
Nu sunt sigur 100% totusi!

| GhitaAndrei explică (pentru Simpatic):

Și ce ai recomanda, s tronic sau multitronic

| Simpatic a răspuns (pentru GhitaAndrei):

Nu sunt fan VAG, nu o sa imi iau niciodata de la ei, dar din cate vad modelele de top acum gen Audi A8 sau RS3 /RS6 au cutii automate tiptronic sau S-tronic, deci oricare dintre ele este misto.
Nu stiu prea multe de multitronic banuiesc ca se gaseste pe modele mai vechi putin adica prin 2007-2012 si sub!

Diferenta intre cele 2 cutii (s-tronic vs tiptronic) ar fi urmatoarea :

the S-Tronic is Audi’s name for their proprietary dual-clutch gearbox while Tiptronic is Audi’s name for their proprietary automatic torque converter single-clutch gearbox.

Din asta concluzionez ca S-tronic este DSG-ul de la VW de fapt! O cutie buna care se regaseste si pe modele Bugatti de peste 3 milioane euro happy fara nimic de adaugat!
S-tronic as alege eu.