| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre poligamie? E legal sau ilegal in Romania? Dar in strainatate e legal sau ilegal? Sunteti de acord sau nu cu poligamie? Aduceti argumente pro si/sau contra, va rog. Multumesc!

1 răspuns:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Prin poligamie se înţelege căsătoria simultană cu mai multe femei sau căsătoria unei femei cu mai mulţi bărbaţi. În sensul acesta, este ilegală în România.
De fapt, căsătoria unei femei cu mai mulţi bărbaţi este ilegală peste tot.
Totuşi, căsătoria unui bărbat cu mai multe femei este legală în Turcia, cu condiţia să demonstrezi că ai bani să ţii două-3-4 neveste.
Pe de altă parte, nu mă opreşte nimeni să am 5-6 "iubite" fără hârţoagă oficială şi aşa ceva nu mai este sub incidenţa legii câtă vreme "iubitele" sunt majore.
Dacă sunt de acord? Am o atitudine indiferentă. Eu nu aş practica-o pentru că, vrând nevrând, chiar trebuie să treci destul de regulat pe la toate, ceea ce mi se pare obositor. Totuşi, e greu să satisfaci mai multe femei.