| Andrei900Boss a întrebat:

Salut

pentru o Trotineta pe benzina care are viteza 68km/h iti trebuie permis? eu as cumpara o Trotineta care prinde 70km/h la ora. si maturisesc ca eu bag maxim 68 ca-mi place viteza.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru orice moped motorizat este nevoie de permis:
Art. 20 OUG 195/2002 Dispoziţii generale Conducătorii de vehicule
1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie ori tractoare agricole sau forestiere, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător.

(2) Permisele de conducere se eliberează pentru următoarele categorii de vehicule: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb sau Tv.

(3) Descrierea categoriilor de vehicule prevăzute la alin. (2), pentru care se eliberează permise de conducere, este prevăzută în anexa nr. 1.

(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:

a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;

b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;

c) 20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;

d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1 E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;

e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv.

Orice moped cu motor este autovehicol. Doar bicicletele sunt vehicole (si acelea doar cele ce n-au motor).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, ai nevoie de permis.

| DaniTDCI a răspuns:

Nimeni nu iti cere permis pentru asa "petarde"... crede-ma

| Andrei900Boss explică:

Si mai e una care prinde 38km/h dar e electrica. aproape 40km/h la ora. ce e buna sa-mi iau pe benzina sau pe electrica?

| XminyoongiXx a răspuns:

Avand in vedere ca prinde o viteza destul de frumusica, ai nevoie de permis. Categoria A daca nu ma insel.

| suntserios a răspuns (pentru XminyoongiXx):

Te inseli

| Andrei900Boss explică (pentru suntserios):

Aia de pe Emag imi aduce acasa fara nimic. arat buletinul si dau banii si gata problema e ca cum fac sa nu ma prinda politia big grin pe unde am voie sa merg? daca sunt in Oras.

| suntserios a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Pe orice drum care nu este public
adica pe camp sau in curte la tine... cam atat.

Si daca iti cumperi o masina e la fel. Dai banii. aia iti dau masina. Asta nu inseamna ca o poti conduce