| mmihaiii123 a întrebat:

Am dovada înlocuitoare permis dar am depasit limita cu 70km/h
ce pățesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

  Vei fi amendat si la prima suspendare a dreptului de a conduce se va adauga o noua suspendare a dreptului de a conduce de 90 de zile, conform art.140^1, alin.(2) din OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Când o persoană căreia i-a fost reţinut permisul de conducere pentru o faptă prevăzută cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce săvârşeşte, în perioada în care are drept de circulaţie, o nouă contravenţie pentru care se dispune suspendarea exercitării dreptului de a conduce, perioadele de suspendare dispuse se execută distinct, fără a se suprapune."

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Devii pieton.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti pieton pe urmatoarele 3 luni!

"Cand limita de viteză este depășită cu peste 50 km/h, sancțiunea va fi cuprinsă tot între 9 și 20 de puncte de amendă (sancțiune maximă de 2.900 de lei), dar în plus vei rămâne și fără permisul de conducere pentru o perioadă de 90 de zile."

https://www.anvelopearcoplast.ro/......ea-vitezei

https://evmarket.ro/......ale-21996/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ramai fara permis și plătești o amendă grasa.

| SuNaM a răspuns:

Ești pieton 3 luni. Dar fi băiat deștept și după ce trec 30 de zile, du-te și da examenul de redobândire. Dai sala cu 15 întrebări dintre care nu ai voie sa greșești nici una. Dacă îl iei, ți se reduce pedeapsa și într-o luna maxim ai permisul iar.

| Darius50boss a răspuns:

Rămâi fără permis câteva luni