| Mihai1947 a întrebat:

Salut! Pot sa fac casco la o masina din 2008?

Răspuns Câştigător
| vasile2222 a răspuns:

Https://www.citysmart.ro/conditii/Conditii-Casco-Perfect-Cover.pdf
2.1 Obiectul asigurării îl constituie asigurarea autoturismului cu vechime de până la 15 ani și a echipamentelor de serie pentru pagube produse acestora.
Asigurarea se poate încheia pentru persoane fizice cu domiciliul sau reşedinţa în România, deținătoare de autoturisme înmatriculate în România.

https://www.gothaer.ro/pentru-tine/asigurare-casco/asigurare-go-casco/
Asigurarea Go CASCO de la Gothaer se adreseaza persoanelor fizice, al caror autovehicul are o vechime intre 11 si 15 ani.

https://www.omniasig.ro/ro/persoane-fizice/asigurari/auto/casco-econom

Vezi si la celelalte firme de asig.

| Simpatic a răspuns (pentru vasile2222):

Corect ce ai scos, dar sa iti faci asigurare la o masina de 15 ani vechime e ca si cum ti-ai coase ciorapii rupti de fiecare data.
Asta daca vorbim de masini care abia mai fac 1000-3000 de euro, daca vorbim de exemplu de Rolls Royce, bentely, vreun Mercedes AMG mai rar de acum 15-20 de ani alea cu siguranta ar merita oricand.

| Mihai1947 explică (pentru Simpatic):

Tata doreste sa imi faca din mai multe puncte de vedere:
1) Masina valoreaza cam 5000 de euro(seria 1 din 2008, foarte bine intretinut si cu aproape toate dotarile).
2) Abia am luat carnetul si in caz ca o lovesc/ma loveste cineva nu prea ii convine sa o repare, cand poate sa plateasca cateva sute de lei care il despagubesc inzecit.

| Simpatic a răspuns (pentru Mihai1947):

Daca e doar cateva sute de lei adica nu prea mult, atunci da merita facut Casco.
Eu am Casco la masinile mele de peste 12 ani de zile, si este foarte bine, Rovineta in schimb imi e ciuda ca platesc in tara asta.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu poti face.
Nu detin exact toate informatiile dar din ce stiu eu nu se poate face Casco la masini mai vechi de 7 ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Majoritatea companiilor de asigurari nu au pachete CASCO pentru masini atat de vechi. Eu stiu ca nu se poate.