| DomnulMuratura99 a întrebat:

Care este diferenta dintre RCA si casco pentru o masina? Nu sunt ambele asigurari?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

RCA este însă o asigurare de răspundere civilă față de terți pe când CASCO este o asigurare de bunuri. Cu alte cuvinte polița RCA acoperă pagubele produse unor terți de un vehicul în locul proprietarului acestuia iar polița CASCO suportă cheltuielile de reparație ale unui vehicul în locul proprietarului acestuia, indiferent de vinovăția pentru accident.

Foarte pe scurt și colocvial exprimat „polița RCA este o asigurare făcută de tine pentru alții iar polița CASCO este o asigurare făcută de tine pentru tine."

O diferență majoră între cele două concepte este dată și de obligativitatea încheierii lor prevăzută prin lege. Astfel, polița RCA este obligatorie prin lege pe când polița CASCO este facultativă, adică este opțională și proprietarul unui vehicul o încheie numai dacă dorește.

RCA-ul este obligatoriu dar casco nu.