| LucianMihai12 a întrebat:

Salut prieteni!
Pe data de 19 august 2021 am examen practic (traseul).
Este a doua ora când dau. Ce sfaturi îmi puteți da pentru a promova examenul?
Vă mulțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| BumiWolfie15 a răspuns:

Să îți stăpânești emoțiile și să fii calm!
Să nu încurci frâna cu accelerația!
Să nu te panichezi dacă faci o mică greșeală din prima!
Vezi că mașina e foarte receptivă și să nu rotești prea tare volanul ăla la fel ca la mașinuțele din parcul de distracții altfel intri în șanț, în copac or în stâlp.
Să fii precaut la parcare, e o parte grea a examenului pentru mulți care au tendința să o pună strâmb.
Odihnește-te cu o seară înainte! O minte obosită este și una mai uitucă.
Dacă ai posibilitatea practică pe mașină unui prieten sau oricărei alte cunoștiințe. Vine și el cu tine, vă duceți pe un câmp sau undeva unde nu-i circulație și acolo conduci tu. Prietenul ăla te va putea corecta dacă e cazul (evident că ar fi de preferat ca acela să aibă permisul ).
Știu că ți-am dat poate unele sfaturi prea simple, dar na față în față cu instructorul e mai greu decât cu cartea.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune mana serios pe Legislatia rutiera si repeta punct cu punct, ca sa stii cand esti in trafic ce ai de facut, sa nu mai gresesti.
Succes!

| Crackman a răspuns:

Nu te grăbi
Te uiți chiar și pentru o secunda în partea unde vrei sa întorci sa vadă ala ca te uiți.
Iei un calmant înainte de examen, ceva ușor de preferat
Semnalizare
Grija la întoarcerea din 3 mișcări ( dacă atingi bordura se declara accident )
Mergi undeva u 45 km pe ora dar la Treceri scazi viteza just în case

| dinaprilie a răspuns:

Spaga..sau funda..cum se spune pe aici.

| o0DarKneSs0o a răspuns (pentru dinaprilie):

Mai este posibilitatea de a da spaga?

| irinafatatrista a răspuns:

Iti doresc mult succes, si te rog sa il iei de data asta!
Ce masina ai/sau iti vei lua?

| LucianMihai12 explică (pentru irinafatatrista):

Mulțumesc frumos!
Ca mașina de începator am să-mi iau Dacia Sandero Comfort 2021 SCE65 și pe urma după ce am experienta îmi iau o mașină mai buna.

| irinafatatrista a răspuns (pentru LucianMihai12):

E destul de buna. Mai ales daca e 2021.
Pe viitor iti recomand un Renault Talisman, sau un Audi A6 C7