| Începătorul988 a întrebat:

Revenind cu problema de ieri, cand au cazut pietre dintr-un camion pe masina mea in mers, pagubele fiind undeva la 5/6000ron.
Am fost astazi la politie cu filmarea, am aflat de la ce firma este camionul. Dar politistul a zis sa ii dau in judecata.
Merita sa dau in judecata? O sa ma coste mai mult decat repararea masinii? O pot face pe asigurarea mea?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merita sai dai in judecata daca vinovatul e soferul ca nu a asigurat bine marfa

Bula
| Bula a răspuns:

Cauta un avocat bun si depune o plangere penala impotriva firmei a carui camion a fost.
Obiectul plangerii: tentativa de omor prin imprudenta.
Daca ai dovada filmata, dupa scurt timp firma te va contacta (sau le contacteaza avocatul tau) pentru a ajunge la intelegere, sa-ti retragi plangerea.
In acel moment iti vei putea formula pretentiile de despagubire, iar daca nu ajungeti la intelegere, atunci te vei constitui parte civila vatamata in dosarul penal.

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Am fost astazi la firma si mi s-au oferit doar 1400ron. Ceea ce mi se pare extrem de putin, spunand ca zgarieturile nu sunt din vina pietrelor. Se vede clar pe masina ca zgarieturile sunt proaspete, ca nu au rugina in ele. Practic mi-au oferit banii doar pentru parbriz si far.

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Ti-am scris: cauta-ti un avocat bun, el va sti cum sa scoata despagubiri pentru tine happy
Tine-te si tu de plangerea penala!

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Din cate am auzit ar dura foarte mult pana la inchiderea procesului. Si am planuri mari cu masina anul asta, pachet S-Line, colantare, jante, suspensii, etc.

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Faci reparatiile din banii tai, aduni facturile care se refera la partea de REPARATII cauzate de pietre, iar la sfarsit depui facturile ca daune materiale + mai ceri si daune morale pentru sperietura cauzata, care ti-a lasat urme psihice...
Avocatul te va invata ce-, cand- si cum sa procedezi...winking

Daca faci de capul tau, risti sa nu primesti nimic.

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Asa cat scot de pe aceasta "trauma"? Scot 2/3000€? Masina in cauza audi a3 8p 2008

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu paguba materiala este mai scumpa, ci paguba morala suferita de tine, din cauza sperieturii.

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Sperietura nu a fost pentru mine. Mai mult pentru iubita mea, care a stat in dreapta unde au si picat cele mai multe pietre laughing

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

In acest caz SI EA se poate constitui parte civila vatamata! big grin

| Începătorul988 explică (pentru Bula):

Cam cat dureaza procesul? Si cam cat mi-ar da pe tot?

| Bula a răspuns (pentru Începătorul988):

Depinde de avocat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai casco o poti face pe asigurarea ta, altfel scoti banii din buzunar. Chiar si daca ii dai in judecata tot dureaza o groaza pana se finalizeaza

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

Am doar asigurare, mi-a zis cineva ca nu pot face casco ca e o masina veche... (2008)

| OldSoul a răspuns:

Ia legatura cu un avocat.
Oricum, daca o dai in judecata si ai castig de cauza, toate cheltuielele de judecata vor fi platite de vinovat.

Eventual, poti incerca sa iei legatura cu firma respectiva si sa te despagubeasca pe o cale amiabila.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Stiu, dar din cate am inteles ar dura foarte mult.