| Parlogea_Catalin_1986 a întrebat:

Saptamana aceasta am luat un scuter de 49 cm3! l am inregistrat la primarie cu contractul de vanzare cumparare si cu cartea(din Italia), trebuie sa mai fac rar, rca? pot face itp cu certificatul de inregistrare de la primarie? sau trebuie sa merg la rar sa i fac carte? daca trebuie sa merg la rar ce acte imi trebuie? am contract cu vechiul proprietar care a dat o declaratie notariala ca nu e furat si cartea in original(Italia)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti in regula cu inregistrarea la primarie, pentru a circula legal pe drumurile publice mai trebuie sa ai ITP si RCA.
Mergi la RAR cu certificatul de inregistrare si cu cartea din Italia.

| Parlogea_Catalin_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu trebuie sa merg si cu scuterul ca am inteles ca trebuie sa ii fac CIV si identificare si itp, si costa o caruta de bani, plus ca stau la vreo 70 km distanta fata de resedinta de judet unde este si rar ul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Parlogea_Catalin_1986):

Bineinteles ca trebuie sa duci si scuterul, cum altfel sa-i faca inspectia tehnica?
Nu ti-am spus de asta, in primul raspuns, deoarece ai intrebat doar de acte.

3 răspunsuri:
| Parlogea_Catalin_1986 explică:

Nu pot sa fac itp la oricare alta statie itp? Trebuie neaparat la rar? Sau nu se poate face itp fara cartea facuta de romani?