| PRD98 a întrebat:

Recent mi-am cumparat un scuter (49cm3 inregistrat pe primarie, avand numere galbene). Am urmatoarele nelamuriri:
1. Am nevoie de ITP la el? Avand in vedere ca are numere galbene.
2. Daca este inregistrat pe alt proprietar, pot merge sa-l trec pe mine la primaria unde am domociliul ca sa primesc numere galbene de localitatea mea sau am de asteptat pana radiaza numarul respectiv proprietarul vechi?
3. Pe langa contractul de vanzare-cumparare, certificat de inregistrare, permis cat B, buletin si RCA mai am nevoie de ceva cand ma opreste politia? (itp in caz ca trebuie)
Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, este obligatoriu sa ai ITP.
2.Este obligatoriu sa-l inscrii la primaria de domiciliu, in termen de maximum 90 de zile de la cumparare.
3.De contract de vanzare-cumparare nu ai nevoie, doar de certificatul de inscriere, permis de conducere (poate fi de oricare din categoriile prevazute de Codul rutier), RCA si ITP.

| PRD98 explică (pentru Ioandelasal):

ITP-ul il pot face chiar daca nu e inregistrat momentan pe localitatea mea? Si ca o curiozitate, cam cat ar costa ITP-ul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru PRD98):

Nu numai ca il poti face dar chiar este obligatoriu sa-l faci, altfel nu poti inscrie mopedul. Nu stiu cat costa, cauta pe internet.