| anonim_4396 a întrebat:

Drumurile agricole, de lângă orașe fac parte din categoria de drumuri publice?

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

Nu! drumurile de pe camp, care duc la camp, nu fac parte din categoria; drumuri publice, ..acolo poti conduce un autovehicul fara permis. daca ti-l duce cineva pana acolo.

| anonim_4396 explică (pentru gheorghe699):

Greșit.
Orice drum deschis circulației publice e drum public.
Câmpul nu e drum public, drumul la care face el referire este.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca sunt ori nu semnalizate ca nu sunt drumuri publice. Daca nu sunt semnalizate atunci sunt drumuri publice.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Fata de aceasta prevedere este gresit raspunsul pe care l-ai declarat castigator.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Gresit, am găsit răspunsul pe un site de specialitate, nu este drum public, http://www.creeaza.com/afaceri/agricultura/Drumurile-agricole736.php

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Codul rutier stabileste ce insemna drum public, nu alta lege sau un site, ti-am citat prevederea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Condu pe unde vrei dar când vei avea dosar penal să ții minte că noi ți-am zis.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cine zice ca e vorba neaparat de condus? Am scris in întrebare așa ceva? De construirea de drumuri agricole nu ai auzit? Este o diferența f mare dacă vrei sa construiesti cu încă 5 persoane ce mai au teren agricol lângă tine, un drum de acces agricol sau un drum public... Nu vorbi dacă nu sti!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci tu vrei să faci un drum pe un teren ce nu-ți aparține și să-l închizi circulației publice?
Altfel n-are sens ce ai spus. Adică oricum n-are sens, dar acum nu mai are deloc

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, nu înțelegi, am întrebat dacă drumurile agricole fac parte din categoria de drumuri publice, pentru ca dacă nu fac, e mult mai ușor de construit unu și nu, nu fac pe terenuri care nu îmi aparțin, familia mea are un teren agricol la care accesul este mai greu, deoarece exista un drum facut, însă f îngust, iar pentru restul celorlalte terenuri din jur e la fel problema, ca drumul care duce la parcelele respective e prea mic și am căzut de comun acord cu cei ce au teren din zona sa facem un drum agricol, pe alte intrare, ce duce direct in drumul principal, nu vrem sa îl mărim pe cel vechi) de asta a fost pusă întrebarea, deși nu ar trebui sa te intereseze in mod special, o zi buna! PS: Și pentru ca un drum public e destul de complicat de facut, pentru ca ai nevoie in primul rând de f multe documente și alte chestiuni legislative și in al doilea rând pentru ca nu are rost sa facem un drum public/privat in adevăratul sens, pentru ca este cam costisitoare construcția și nu e de durata având in vedere ca se va circula in mod special cu masini agricole, tractoare, combine, etc...

| SanduAlexandruMihai a răspuns (pentru Ioandelasal):

Codul rutier reglementeaza circulatia doar pe drumurile publice. Nu cititi acel OUG. 195/ 2002 doar de dragul de a citi, ganditi logic. Nu duceti lumea in eroare. Un drum care nu este public nu are cum sa fie inchis cu bariera. Cate bariere ati vazut voi pe drumurile din camp. Barierele sunt puse doar la intrarea unui domeniu privat sau pe drumuri publice unde urmeaza o prapastie sau e inchis drumul pentru un motiv oarecare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru SanduAlexandruMihai):

Comentezi aiurea si cred ca nici nu mi-ai citit atent raspunsurile.
N-am scris nicaieri de bariera.
Si apoi cred ca sunt in masura sa interpretez corect prevederile legale dupa zeci de ani de profesie juridica.

| GdX a răspuns:

Drumurile agricole, drumurile pe campii, prin padure(forestiere), nu sunt drumuri publice.

| gheorghe699 a răspuns (pentru GdX):

Corect!

| anonim_4396 explică (pentru GdX):

Asta dacă are indicator care specifică clar că e interzis circulației publice.

| CodrutElian1990 a răspuns:

"Art. 6 pct. 14 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 195/2002 ca fiind orice cale de comunicație terestră, cu excepția căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulației publice."