| hamat a întrebat:

Drumurile foriestiere sunt drumuri publice?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt drumuri publice daca nu se indica altfel.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| darrio2007 a răspuns:

„Foriestiere" da.

| mihai69 a răspuns:

La intrarea pe un astfel de drum este de obicei un panou pe care scrie "Drum interzis/ închis circulației publice".
Dacă lipsește, înseamnă că ESTE drum public.

| Brizbriz a răspuns:

NOPE
vazut la tembelizor masina de teren FARA NUMAR pe un drum forestier, si i-au scos nr pentru ca se ocupau cu FURTUL DE LEMN angry

| Iote a răspuns:

Da, sunt drumuri publice.
Fac exceptie situatiile in care padurea este privata. Dar la intrare gasesti indicator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula nu. Dar exista si drumuri forestiere publice.
Un drum privat trebuie marcat ca atare
Pe drumurile private nu se aplica prevederile codului rutier

| Țoglă a răspuns:

Nu sunt.
Ai aici răspunsul oficial audio-video: https://www.scoalarutiera.ro/curs-legislatie/codul-rutier/drumul-public

| gamingrs a răspuns:

Nu.Nu sunt.