| daniDeeDee a întrebat:

Salut,soferi! Luna viitoare vreau sa-mi achizitionez o masina (buget maxim 3500E), mentionez ca am doar maxim 30h de condus, deci sunt incepator-incepator. big grin
Pt inceput optez pentru ceva cu mororul mic de 1.2 sau 1.4. Ce masina credeti ca este usor de intretinut (salariul meu fiind undeva la 1500 ron).
VW Polo, Ford Focus sau Fiat Stilo?
Orice alte sugestii sunt extrem de bine-venite. Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Este normal ca este mai usor de intretinut o masina cu motorul mai mic.
Opel Corsa este fiabila si usor de intretinut.
Un motor de 1, 4 cu 16 supape are suficienti cai(90) sa poti depasi oricand majoritatea dieselurilor de 1, 7 si 1, 9 de pe strada, chiar daca au ceva cai in plus (doar unele)sunt si mai grele.

| Minks a răspuns:

Sincer sa fiu, eu m-as orienta la un Logan, 1.6 / 1.5 cu rulaj mai mic. Prefer o masina romaneasca mai putin rulata decat una straina care a umblat in lung si-n lat. La masina romaneasca e mai ieftina intretinerea, motorizarile sunt decente. Mai ales varianta 1.5 consuma destul de putin. Gasesti una cu aer conditionat si ABS, te-ai scos, nu-ti trebuie mai mult, mai ales ca esti si incepator.
Eu unul nu as lua masina straina cu peste 200.000 km (reali), chiar daca pe ceas toate au 120.000. Ramane la latitudinea ta.

| FPI a răspuns:

Primul sfat iti recomand sa alegi o masina la care sa existe un echilibru intre putere si greutate pentru ca daca alegi una grea cu motor de 1.4 te stoarce in oras, dar iti recomand o Mazda 6 happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Polo, golf 4, corsa, fiesta sau chiar logan

| dudu13 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa-ti cumperi o masina cu motor 1.7 sau 1.9, parerea mea. E buna si ideea ta, cu motoare mai mici, dar la un motor mic iti trage mai greu ==> cam acelasi consum. eu iti recomand VW Vento, VW Golf 4, Seat Leon, VW Polo, Opel Zafira.

| ovidiu8msn a răspuns (pentru dudu13):

Si ce sa faca cu un motor asa mare? Sa il ambeleze cand sta la semafor sau ce? Plus ca plateste taxe mult mai mari. Daca este si incepator nici nu cred ca vrea mai mult. Doar nu face el drumuri lungi.

| dudu13 a răspuns (pentru ovidiu8msn):

Nu e neaparat sa il ambaleze la semafor. Dar depinde si de greutatea masini, dar si daca masina e destul de usoara [aprox 900 kg] si motor mic [de ex 1.2]si daca vrea sa faca o plimbare cu prietenii si umple masina ==. motorul o sa traga greu. De asta ziceam ca e destul de convenabil si un motor putin mai mare [1.6, 1.7]. Bafta!

| ovidiu8msn a răspuns (pentru dudu13):

Asta cam asa-i.

| adishorMS a răspuns:

Da orcare din ele + ford fusion, opel agila, kallos +++
sunt mai multe oricum pe drumurile din tara stai la fel ca un porche sau Q7 sau orcare alta, motorul mic te scapa la impozit, asigurare si consum de ceva bani cred ca opel agila are si motor de 1000 sau 900 cmc
si eu am fost in situatie cautam ford fusion sau opel agila si am facut greseala sa-mi iau passat nu o repeta masina mica, bafta

| Chezz a răspuns:

Deci esti incepator si banuiesc ca si student eu ti-as recomanda ceva pentru inceput TDI(low buget si cu consum mic) cum ar fi: Golf 3, Polo, Passat, Audi B4, Logan 1. 5dci(85 cp), Opel Corsa, Ford Fiesta. Daca vrei benzina si te tine buzunarul poti opta pentru BMW(eu am un 530 benzina), Audi a4, a6. Sunt multe acum depinde de tine si ce iti place