| Pepedp a întrebat:

Salut stie cineva daca se poat omologa farurile cu xenon, angel eyes, geamuri cu floia montata de tine acasa? si cat costa?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Farurile cu xenon si angel eyes, nu se pot omologa de care cum apuca, se cumpara gata omologate, cu certificat de omologare, care devine valid in momentul in care ti-l stampileaza service-ul autorizat RAR, dupa montaj.
Aceeasi poveste si cu folia de geamuri, se aplica folie omologata, intr-un atelier autorizat RAR pentru montaj folie, si primesti de acolo certificatul de omologare, stampilat cu autorizatia atelierului.
Putine lucruri se pot omologa la RAR dupa ce le-ai facut "la tine acasa", ideea e ca suntem totusi in UE, si exista persoane autorizate, care executa lucrari de calitate, nu punem fiecare ce vrem pe masina, ca mai apoi sa ni se desfaca masinile in trafic.