| alexandrualex145 a întrebat:

Salut. Sunt începător și astăzi când mi am deszăpezit mașina am avut surpriza neplăcută sa vad ca pe plafon se aflau foarte multe puncte mici de rugina. Acele puncte nu par a fi în urma unor lovituri. De unde aceste puncte de rugina?. Dau fundă

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vechimea masinii - nu ai facut niciodata polishare (la 2 sau 3 ani vine bine una cu ceara protectoare). Se scoate rugina si o colantezi mai bine

Bula
| Bula a răspuns:

Daca masina este mai veche si nu a fost bine pasivizata /grunduita sub stratul de vopsea, atunci apar repede asemenea punctulete de rugina, mai ales daca suprafata este expusa si la particule mici din aer (praf, nisip, grindina etc.).

| Nick007e a răspuns:

Depinde ce fel de puncte ai tu mari mici? De obicei punctele apar din cauza că a sărit vopseaua din varii motive, petricele sărite in timpul rulării de la mașina din față gen camion, sau daca a avut-o parcata langa un bloc au mai cazut bucăți de tencuială.