| anonimbuc21 a întrebat:

Salut.
Tocmai ce mi-am schimbat termostatul pentru un Opel 1.7 cdti 74 kw.
Temperatura creste la 89 e ok.
Problema e ca mi se pare ca nu se încălzește asa repede.
Fac un drum de oraș de 8 km, dus întors 16, la o temperatura de 20 de grade.
Imi creste pana la 70 în 8 km.
Astăzi la - 4
De la 30 a crescut pana la 80.
Observ ca după oprirea motorului apa se răcește cam repede. E ceva normal? După aproximativ 30 de min scade cam mult.
Un prieten are un 1.3 cdti și se încălzește foarte repede.
Datorita motorizării mai mari creste temperatura mai greu?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu are a face marimea motorului cu incalzitu apei.Apa se incalzeste rapid, la orice motor. Termostatul este cel care trebuie sa tina temp la un anumit nivel.
Deci pornesti motorul, apa este circulata doara in sistem inchis, atunci cand pornesti motorul, deci circula doara in motor nu si prin radiator.
Asta pentru ca termostatul inchide ca apa sa nu iasa afara din motor.Atunci cand apa ajunge la o temp de 90 sau 100de grade,(ori la ce temp este facut acel termostat sa deschida) termostatul se deschide si lasa apa sa circule si prin radiator, o lasa sa treaca mai mult sau mai putin, astfel incat sa mentina acea temp tot timpul la fel.
Asa functioneaza un termostat, apa dupa cateva minute 5-10 minute trebuie sa ajunga la temp la care a fost proiectat acel motor sa functioneze, de regula acul ala la ceasul din bord, asta daca ai ceas sa-ti arate temp trebuie tot timpul sa stea la mijloc, ori daca are grade la 90 ori cat zice fabricantul masinii, nici mai sus nici mai jos,
Daca temp apei est mai sus, ori mai jos, aia arata ca ai ceva probleme la sistemul asta de racire.
Gindeste ca in motorul ala are loc explozie, deci acolo se atig temperaturi f mari, metalul din care este facut acel motor se incalzeste rapid, apa este cea care mentine temp constanta.

Vezi ca termostatele is diferite pe temperaturi, trebuie sa stii la masina ta ce termostat trebuie, pentru ca ele sunt facute sa deschida la o anume temp.Sint termostate controlate electric, sau mecanic, cele mecanice deschid si inchid ele singure fara nici un control de nicaeri.
Deci la tine daca apa se incalzeste greu, daca termostatul este 100% mecanic, problema e de la el, ori este setat sa dechida la temp mai mare, ori este defect, sta deschis, nu mai poate inchide bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa si tu 2-3 min pornita masina ca e frig. Unde naiba sa aiba timp in 8 km sa se incalzeasca? Poate la vara