| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar o motocicleta de 125 cu actele ei de fabrica, nu a fost inmatriculata niciodata si am inteles ca nu se mai poate inmatricula cu numere negre daca a trecut prea mult timp. As vrea si cu numere galbene (pe primarie) se poate? Si care ar fi demersurile? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti s-o cumperi linistit si s-o inmatriculezi la fel, ai o perioada de 90 de zile de la cumparare s-o inmatriculezi.
Si acea motocicleta se incadreaza la categoria A2 si nu se poate inregistra la primarie, acolo se inregistreaza doar mopedele (cele cu CC de pana la 50 cmc), ci trebuie inmatriculata la Serviciul de inmatriculari.
Te duci prima data la primarie, compartimentul de impozite si taxe pentru luarea in evidenta, apoi la RAR pentru ITP, la un asigurator pentru asigurarea RCA si apoi la Serviciul de inmatriculari de la judet cu de actul de cumparare, cartea de identitate a motocicletei, cartea ta de identitate, dovada de la primarie, ITP, asigurarea RCA si platesti placutele cu nr. de inmatriculare.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Daca mergi pe motocicleta, te bat! N-ai voie. Hai!