| Alin2017 a întrebat:

Salut TPU, am achiziționat un scuter electric XUNDA XDX ZL de 36v chinezesc care ma gândesc ca este un model vechi de scuter de la cineva ce vindea diverse pe marginea drumului, nu l-am găsit nici pe internet modelul. Problema este următoarea, l-am cumpărat dar fără niciun act sau foaie care sa îmi spună detalii despre el, întrebarea e am voie sa merg cu el pe străzi și drumuri principale? Pare a fi limitat la 25km/ora dar nu am niciun act de dovada, habar nu am nici vitezele unde sunt, dar cred ca e pe direct cu o singura viteza, vreau sa ma lămuriți dacă e legal sau nu, va mulțumesc și dacă ați putea să îmi dați ceva detalii despre el

4 răspunsuri:
| Alin2017 explică (pentru dannyel86):

Bun ok am citit legislația și înainte dar cum dovedesc ca acesta nu depășește 25 km /ora dacă nu am niciun act?

| Alin2017 explică (pentru dannyel86):

Sau mai bine zis e nevoie de vreun act? Cum le explic polițiștilor ca e limitat și eu am ceasul de km în bord pana la 50 la ora, dar acesta prinde doar 25 maxim

| dannyel86 a răspuns (pentru Alin2017):

Din cate spui, n-ai primit nimic la mana cand l-ai cumparat.
(Daca acel scuter a fost furat sau adus ilegal in tara?)
Va trebui sa intrebi la Primarie ce variante sunt, caci acolo se inregistreaza scuterele si mopedele.
Conform sursei citate:
"Ce trebuie să primiți de la vânzătorii/dealerii autorizați care comercializează scutere? Trebuie să primiți factura fiscală, certificatul de garanție și certificatul de conformitate european (COC) sau puteți primi direct cartea de identitate a vehiculului (CIV) caz în care trebuie să fiți extrem de fericiți deoarece vă scutește de drumul la R.A.R. cu scuterul. Fără acel COC respectiv fără CIV nu puteți face nimic cu scuterul (doar să-l conduceți ilegal)."