Întrebare recomandată | shotys a întrebat:

tatal meu conduce un scuter de 49 cc are de mai bine de 4 ani atestat pentru mopede dar cu noua lege nu stim daca mai poate conduce pe drumurile publice. de mentionat el face zilnic 25 km pana la servici. as dori sa stiu daca mai poate conduce si ce va face cu atestatul daca nu mai sunt valabile. Stiu ca exista o lege care spune ceva gen; un bun bobandit inainte de a se da alta lege nu poate fi anulat;

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere actuale, astfel cum a fost modificata si completata prin L.203/2012, pentru scuterele care se incadreaza la categoria moped (cum este si cel al tatalui tau) este nevoie de permis de conducere categoria AM. Legea nu a echivalat certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera cu permisul de categoria AM si nici nu a considerat ca acesta este valabil in continuare, astfel cum a facut-o cu celelalte categorii si subcategorii de permise existente. De asemenea nici nu exista dispozitii tranzitorii cu privire la acestea.
Fata de prevederile legale opinez ca este necesar permis de conducere categoria AM. Daca nu-l obtine si circula in continuare, asa ca pana in prezent, va comite infractiunea de conducere fara permis, pedepsita cu inchisoare la la 1 an la 5 ani.
Este adevarat ca legea nu retroactiveaza si exista principiul drepturilor dobandite, doar ca tatal tau n-a avut permis de conducere si certificatul nu este echivalat cu un permis, astfel cum am aratat anterior.

2 răspunsuri:
| shotys explică:

Nu comentez cea ce ai zis dar astia nu sunt normali cu legile lor sau mancat niste bani cu atestatele, cei cum sunt taicamio care au mi de km [40000] parcursi ce sa ii mai invete un instructor. normal ar fi sa schimbe atestatele in permise am, pentru ca taicamio are 18 ore de legislatie facute la scoala, si sunt trecute si pe atestat, mai multe decat am eu la categoria b

| silviu321 a răspuns:

Va trebui sa-si ia permis de categoria A
-e doar un test de 10 minute