| MotoKatâr a întrebat:

Am niste întrebari legate de golf 4. Cat de gurând o sa fac scoala de soferi si o sa am nevoie de o masina. Si ca incepator m-am gândit la golf 4 deoarece este o masina ieftina, are consum mic si este de gabarid mic si arata ff fain.( parerea mea) Vreau sa stiu mai exact care ar fi cel mai bun model, adica : din ce an sa îl i-au, daca sa-l i-au pe benzina sau diesel si ce ma intereseaza cel mai mult vreau sa stiu care fuge mai tare, cel pe benzina sau cel pe diesel si va rog sa specificati si de ce. Si cat s-ar merita sa dau pe el.

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Daca faci mai putin de 7000 km pe an iei benzina. Golf 4 1.6 8v sr cel mai ieftin la intretinere si nu consuma mult. sa nu faci greseala sa iei 1.4 16v. asta o sa il gasesti si la 1500 euro dar nu iti recomand e puturoasa. te rogi de in depasiri.
Daca faci minim 10000 km pe an iti recomand oricare din motoarele 1.9 tdi 90-101-116-131-150 cp.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Pai ai spus consum mic, daca-l iei pe benzina sigur nu o sa ai consum mic happy
Deci trebuie diesel, acum toti spun ca Alh sunt motoare bune, eu ma abtin sa comentez, poate sa fie orice cod motor daca e intretinut e mai bun decat un alh care nu a primit suficienta ingrijire.
De fugit, dieselul fuge/pleaca mai repede.
Personal, daca ar fi sa-mi iau un Golf, as vrea doar cu codul ARL (150cp) am mai avut deaface cu cateva Golfuri si am ramas putin dezamagit, precizez asta e doar parerea mea personala, poate am avut eu ghinion, dar Arl-ul ar fi singurul in care as risca sa-l cumpar si sa bag bani.

| anamariarot a răspuns:

In aceeasi situatie am fost/sunt si eu. Al meu e din 2003, 1.6 pe benzina. Il de un an si deocamdata nu i s-a stricat nimic laughing. A fost negociata de la 3000 la 2800, dar se gasesc si mai ieftine. Cand am cumparat-o am fost cu ai mei si cu un mecanic care s-a uitat in amanunt la ea. Te sfatuiesc sa faci la fel.

| MotoKatâr explică (pentru anamariarot):

Înteleg...O sa caut mai bine.

| alex495 a răspuns:

Golf 4 cauta ALH, ar cel mai bun motor, legat de consum nu e chiar mic deloc dupa parererea mea. Adica are un consum la fel ca restul masinilor, 8-10% benzina, 6-8 motorina.La benzina pe toti ii lasa EGR ul, la motorina turbina la 200 k sau daca ai noroc 300 k. Distributia iar mai face probleme destu lde des. Benzina fuge mai tare dar si consumul creste, daca ii dai ca disperatu 14% o sa ai. Depinde ce buget ai, unul bun e si 2500 de euro, insa gasesti si cu 1 mie jumate