| PaunCatalinTPU a întrebat:

am o Dacie Nova şi am următoarea problemă: De fiecare dată când accelerez mai puternic motorul îmi dă rateuri, la fel se întâmplă şi în timpul mersului. În primă fază am crezut că este de la delcou, dar am schimbat capacul şi am luat un set de bujii nou şi la fel face. Fişele sunt bune şi sunt puse corect, dar am constatat că atunci când scot ultima fişă din bujia din partea dreaptă, motorul nu mai dă rateuri atunci când accelerez, dar trage mai greu pentru că merge în 3 bujii. Care ar fi explicaţia? Dacă îi pun la loc fişa în bujie, motorul trage mai bine, însă dă rateuri. De la ce poate fi? Am făcut şi o poză cu fişa din bujie scoasă, dar nu cred că este nevoie să o postez. Aştept păreri.

3 răspunsuri:
| ManeaAlex a răspuns:

Mie imi facea asa da era de la fise nu erau puse corect...

| PaunCatalinTPU explică (pentru ManeaAlex):

Sunt puse corect, am încercat şi să pun o fişă dintr-o altă bujie în cea în care îmi dă rateuri şi tot dă rateuri şi cu fişa bună... nu este de la fişe, este de undeva din interior, de la pistoane sau cubultori. dar nu sunt sigur... aştept răspunsuri.

| ManeaAlex a răspuns (pentru PaunCatalinTPU):

Nu este de la piston nici de la culbutori ..Probabil E ceva din delcou vezi platina sa fie fina in capul ei