| samysilver a întrebat:

Am o instalatie gpl de pe alta masina 'doresc sa o montez pe o alta masina. Este posibila omologarea? Si de ce acte am nevoie? Instalatia este inca in garantie.Mms

1 răspuns:
| UNkF a răspuns:

Salut.
"Raspuns RAR:

Instalatia de alimentare cu GPL second-hand la care va referiti ar putea fi reutilizata numai daca este o instalatie certificata de RAR, care a fost anterior montata pe un autovehicul inmatriculat in Romania de catre un atelier autorizat de RAR si a fost inregistrata in cartea de identitatea vehiculului respectiv.

Pentru verificarea indeplinirii conditiilor susmentionate, trebuie fie sa prezentati declaratia de conformitate emisa cu prilejul primului montaj sau, in lipsa acesteia, sa puteti preciza seria cartii de identitate sau seria caroseriei autovehiculului pe care a fost montata initial instalatia respectiva. Daca se constata indeplinirea acestor conditii, instalatia respectiva poate fi montata pe un autovehicul cu caracteristici tehnice (categorie, tip de instalatie de alimentare cu benzina, putere maxima a motorului si nivel de poluare) corespunzatoare domeniului de aplicare aprobat prin certificatul de conformitate emis de RAR pentru aceasta instalatie GPL, insa numai de catre un atelier autorizat de RAR pentru respectiva instalatie GPL, care trebuie sa elibereze o declaratie de conformitate referitoare la montaj. Conform reglementarilor in vigoare, instalatia de alimenetare cu GPL trebuie sa fie inregistrata de RAR in cartea de identitate a vehiculului, in lipsa acestei inregistrari autovehiculul respectiv nefiind admis la inspectia tehnica periodica. Inregistrarea se face numai in baza declaratiei de conformitate, dupa verificarea corectitudinii montajului si a bunei functionari a instalatiei GPL, cu precizarea ca nivelul emisiiilor poluante trebuie sa se incadreze in limitele admise la inspectia tehnica periodica, atat pentru functionarea cu GPL cat si cu benzina. "

Nu e scris de mine e copiat de pe un forum dar de prin 2007, acum nu stiu daca a ramas la fel dar ca idee.