| nokia6120 a întrebat:

Am o intrebare, pentru cine se pricepe, vreau sa cumpar spray chrome (pentru cine nu stie, sa fie ca nichelul) am nevoie pentru masina personala, ma gandesc sa-i dau pe jante si inca, cateva locuri. Credeti ca e ok? credeti ca pot da si pe plastic? credeti/stiti ca plasticul nu trebuie sa fie lucios, trebuie slefuit cumva cu ceva, sau se poate da oricum?
Cine stie mai multe detalii, rog sa spuna aici.
mai am nevoie si de niste idei de unde pot cumpara acest spray, de la ce magazine pot cumpara, daca stiti un site, doua va rog mult, spuneti-le. un pret macar informativ, va rog.
Va rog mult. Multumesc.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Iese urat cu spray din ala.
Nu mai zic, ca isi pierde luciul foarte repede, si il cam spala ploaia.
De pregatit suprafetele... Depinde cum arata.
Pe jante de obicei primul pas e curatarea cu perie de sarma rotativa (pe flex sau bormasina), apoi intri in zonele mai greu accesibile cu un smirghel de 80, apoi aplici un grund si il matuiesti cu 240-360. Asta daca sunt ruginite jantele; daca au alta vopsea pe ele, si nu a iesit rugina, le slefuiesti in mare cu 240, apoi cu 360-400.
Cand termini slefuitul le speli cu benzina (daca sunt slefuite pana la fier sa nu le speli cu apa ca bagi rugina in ele), apoi poti incepe vopsirea.
Decat spray imitatie de crom, mai bine le vopsesti la pensula cu bronz (lunar), sau la pistol, cu Emaur argintiu metalizat.
O sticluta de lunar costa sub 5 lei, o cutie de emaur vreo 70 de lei. Spray-ul ala imitatie de crom e 25-30 de lei.
Pe portiunile de plastic e necesara cel putin o matuire, incepi direct cu 400. Ideal ar fi sa cumperi si un spray cu grund pentru plastic, pe care il aplici dupa prima tura de slefuit, apoi il matuiesti si pe el cu 400, dupa care poti matui si cu 500-600.

| OldSoul a răspuns:

Il poti da pe ce vrei, doar ca suprafata sa fie vopsita in prealabil negru lucios.
Sa nu te astepti sa iasa mare lucru...
Pentru jante mai bine le-ai face un polish...
Cu plasticul e tot la fel ca mai sus, trebuie sa fie negru lucios...
Gasesti pe net mai multe anunturi de acest gen, trebuie doar sa cauti.

| Clujean25 a răspuns:

In primul rand jantele: Nu iti recomand sa faci tu asta. Ca sa nu iti faca boalfe si sa crape in primele luni trebuie pregatita suprafata de vopsit: slefuita, degresata si grunduita, si abia apoi vopsita. Daca crezi ca te descurci si ai un spatiu bine ventilat si fara praf go for it, daca nu las-o pe mana unui profesionist.
In al doilea rand, plasticele: aici e un pic mai simplu, in sensul ca nu trebuie slefuit, trebuie doar aplicat grund special pentru plastic inainte, si de obicei adera mai usor decat la aliajul pentru jante, deci nu iti trebuie neaparat foarte multa experienta.
Spray-ul il poti gasi cam peste tot, incepand cu magazine de vopsele, magazine de piese auto, si terminand cu magazine gen BricoStore, Hornbach, Dedeman, Praktiker, etc. dar si online.