| TsonPing a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar jante noi pentru masina. In carte am doar "195/65 R15".
Eu as vrea sa pun R17 intrebarea mea îi, se potrivesc gumele de 195/65 pe R17?
Unde trebuie omologate?
Știți un site de jante de unde pot cumpara?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca in carte ai 195/65 R15 atunci pe alea le pui.
marimea rotilor este data in certificatul de omologare de producator si doar producatoru poate sa iti dea un certificat cu ajutorul caruia poti omologa alte marimi.

| TsonPing explică (pentru suntserios):

Cunosti un site de unse as putea sa cumpar?
Multumesc

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ai cauciucuri R15, cum naiba sa se potriveasca pe jante R17?
Daca schimbi jantele, trebuie sa-ti cumperi si cauciucurile 195/65/R17. Logic.
Jante si cauciucuri gasesti pe Amazon.

| TsonPing explică (pentru ardnaxur1961):

Da, adevărat, ca si tu sau Dumneavoastră v-ati nascut învățat, le-ați stiut pe toate. Într-adevăr.
Mersi.

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Imi pare rau, dar geometria se invata cu mult timp inainte de a -ti putea lua permis de conducere. E simpla geometrie, nu chirurgie pe creier.