| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare pentru soferi, exista vreo posibilitate sa 'ranesc' motorul daca il tin in turatii constante de peste 2000 de ture? vorbesc aici de o volskwagen bora din 2001 cu motor 1.9 sdi, nu are turbo, masina are 500.000 km, nu am probleme cu ea, dar dupa cateva strazi am tinut o in 2500 de ture si s-a incalzit motorul repejor tinand cont ca e destul de frig afaralaughing

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O turatie de 2000-2500 este absolut normala pentru diesel.

| darrio2007 a răspuns:

De „ranit" il ranesti oricum dar tinandu-l mereu la peste 2000 de ture ii grabesti moartea. Si consumul de carburant va fi pe masura. Adica mare.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Cum sa consume mai mult dacă îl turezi?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai masină?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Dacă nu aveam nu întrebam

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti care au masina se si pricep la mecanica. Fa o proba. Cu un litru de combustibil tine motorul turat peste 2000 de ture si cronometreaza. Acelasi lucru fa-l si cu motorul la relanti. La fel cronometreaza.Vezi in cat timp consumi combustibilul in fiecare din cele doua situatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Te dau banii afara din casa?
Sti cat petrol consumi cand turezi atata motorul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

2500 nu e o turatie exagerata pentru un motor, e chiar normala

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

E ok 2500 Rpm dar nu in primele doua trepte, mai ales cu motorul rece. Cand motoru ajunge la temperatura optima nu e niciun fel de problema. Eu unu nu sar de 2000 rpm pana cand acul cu temperatura nu se misca mai sus de 60 de grade.

| GaryOfLivia a răspuns:

Nu o tine asa la rece, dupa ce atinge 90 de grade da poti sa o tii mai turata dar incearca sa nu depasesti 2000 de ture cand e rece.