| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,
am o masina cumparata de la un dealer roman care a adus-o dintr-o tara straina, factura a fost facuta pe numele meu, am urmat procedura de a merge la RAR pentru a scoate talon roman +ITP, si acum urmeaza sa o inscriu la taxe si impozite, dar aici intervine intrebarea mea :
daca masina este facturata pe numele meu, la spit o poate trece tatal meu pe numele lui pentru a plati impozitul?
A doua intrebare ( in vederea inmatriculari ) polita rca poate fi inchiata pe numele tatalui meu? cu toate ca pe factura masinii apare numele si cnp ul meu?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru a fi pe numele tatalui tau atat la taxe si impozite cat si la RCA, o inmatriculezi pe numele lui. Pentru asta mai ai nevoie de un contract de vanzare-cumparare intre tine si tatal tau. Gasesti model pe net, se incheie in 5 exemplare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Răspunsul e nu la ambele.
E factura pe numele tau tu o înscrii, tu faci rca. Dacă vrei să facă asta tatăl tău îi vinzi lui și o înmatriculează el pe numele lui

| SanonimulM a răspuns:

Deci nu contează. Tu poți să treci RCA și Impozit pe numele tatălui.

| suntserios a răspuns (pentru SanonimulM):

Nu dezinforma omul. Ce ai de castigat din asta?