| Vasi_Vasile_1992 a întrebat:

Am si eu o intrebare, cum se pleaca de pe loc cu marsalierul? Ca am pornit masina, am apasat la podea ambreiajul cum trebuie si am ridicat inelul de marsalier si am pus in R, dar cand am bagat cum trebuie masina a facut un branci in spate si s-a oprit si motorul! De ce? Imi puteti spune cum ar trebui sa bagi corect in marsalier? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

După cum am zis. Se face ca și pornirea de pe loc în prima treapta. Sincronizezi ridicarea ambreiajului u apăsarea acceleratiei

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai sincronizat acceleratia cu ambreiajul. Este la fel ca la plecarea in treapta 1.
P.S. Este marsarier nu marsalier.
Din francezul marche arierre = mers inapoi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face la fel ca pornirea de pe loc in treapta I.
Probabil ai ridicat prea brusc ambreiajul

| Vasi_Vasile_1992 explică (pentru suntserios):

Pai dupa ce pun in R trebuie sa iau usor picioru* de pe ambreaj sau repede?

| suntserios a răspuns (pentru Vasi_Vasile_1992):

După cum am zis. Se face ca și pornirea de pe loc în prima treapta. Sincronizezi ridicarea ambreiajului u apăsarea acceleratiei