| oltenasu2010 a întrebat:

Am si eu o intrebare despre regulile de circulatie. Imi cer scuze daca nu am postat intrebarea la categoria corespunzatoare. As vrea sa stiu daca sunt intr-o intersectie si se afla si inca 3 masini ( Politie, Salvare si Pompieri). Care este ordinea lor de prioritate? Dau funda

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prioritate de dreapta însă dacă ele au pornite sirenele, implicit ele au prioritate!
Pa, pa.

| HelpMeNow a răspuns:

Griofarele Rosii primele, iar dupa aceea cele albastre big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ele sunt in misiune tu trebuie sa le acori prioritate la toate ignorand orice semn de circulatie. Intre ei e cam la mica intelegere, nu stiu sa fie in lege vreuna dintre masini prioritara chiar daca culoarea rosie a girofarului e mai "importanta" decat cea albastra.

| viotedy a răspuns:

Daca nu au semnale acustice si/sau luminoase in functiune se respecta semnele respectivei intersectii.

| Gabitzu246 a răspuns:

Salvarea-pompierii-politia.

| StefiStefik a răspuns:

Pai,mai intai pompieri, apoi salvare si apoi politie.Asa am auzit eu ca e corect. Poate te ajuta.