| tpu12345678 a întrebat:

Imi puteti prezenta regulile de trecere/circulatie intr-o intersectie semnalizata?
Ma refer,de exemplu,daca e verde si vreau sa virez la stanga cui adord prioritate, dar in fata, dar in stanga

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru a face stanga, acorzi prioritate celor care vin din fata. Asta in cazul in care nu exista semafor special pentru viraj stanga. Sper ca inca nu ai permis.

| tpu12345678 explică (pentru darrio2007):

Si la dreapta:?

| darrio2007 a răspuns (pentru tpu12345678):

Ai semafor aditional pentru viraj dreapta. Acorzi prioritate pietonilor si virezi dreapta. La fel acorzi prioritate si pietonilor de pe cealalta trecere si iti continui drumul.