| Alindinu472 a întrebat:

Salut, exista mașina cu funcția start/ stop automat, adică sa se opreasca singura mașina la semafor fără sa apeși tu stop și sa se pornească când apeși accelerația? As dori răspunsuri la cunoscători și nu de la amatori. Mulțumesc! Dau funda

Răspuns Câştigător
| lucius42 a răspuns:

Multe au..de la loganuri mai noi pana la masini mai vechi si evident cele mai noi limuzine...eu la munca am un fiat (miniduba) cu functie start stop, lasi masina pe liber, iei picioru de pe pedale si se opreste motoru, apesi foarte putin ambreiaju si porneste singura

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aproape toate masinile comercializate in ultimii ani au acesta functie. Pana si Loganul are

| relian a răspuns:

Nu se opreste daca apesi tu vreun buton, are si un buton dar ala e sa scoti sau sa actrivezi aceasta fctie.Deci butonul ala este pentru activa sau dezactiva functia asta.Masina cu aceasta optiune daca este activata, va opri motorul la semafor sau mi stiu eu unde doara daca apesi frana.Cel putin la masinile automate asa functioneaza.Nu am avut ocazia sa vad una standard manuala.La automata ajungi sa zic la semafor apesi frana si atunci masina se opreste, si odata cu ea si motorul.Cand ai luat picioarul de pe frana imediat motoru a si pornit si masina pleaca.Chestia este zic din ce conduc eu, la masina automata daca apesi frana doara f putin functia asta nu mai raspunde, deci trebuie apasata frana ceva mai ferm, nu f tare dar, in sf.Sincer nu am fost curios cum functioneaza fctia asta la o masina manual, dar la automata asa functioneza, adica cand apesi frana si masina se opreste gata si motor, cand iei picioru de pe frana motoru si masina au si plecat.Zic unia mai toate masinile au, da au dar astea noi.Asa mai vechi sa zic 2013 -2014 au numa unele masini bmw, mercedes etc si din ce am observat la masinile cu motoare mici. Uite ca imi dadui o idee cu inytrebarea ta sa vaz de masinile cu motor mare au aceasta fctie.Ma refer 3 litri in sus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discovery. Seful meu are unu si are exact ce zici tu.

| lucius42 a răspuns:

Multe masini peste 2007 au functie start stop