| BikeNo a întrebat:

am un opel astra f berlina 1.4 benzina, ce motor de capacitate mai mare(ex.2.0) se potriveste pe aceasta masina? Foto: http://www.deviltuning.hu/? oldal=49&uid=1892&n=1

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca vrei motor de fuga, C20LET (2.0 benzina turbo). Dar trebuie sa pregatesti masina ca de raliu ca sa pui asa ceva pe ea, altfel e greu de controlat, daca ai de exemplu suspensia de acu 20 de ani, si la un demaraj 50-160 ea iti ridica botul cu 10 cm, la franare se comprima cu alte 10 cm... Stai si te lupti cu un balans de 20cm ca si cum te-ai da cu salupa.
Motoare mai mari am vazut pe Astra F si de 1.8 aspirat 100 si ceva de cai, mai este si 1.6 16v care are putere mare dar cuplul se simte cam mic...
In principiu poti pune toate motoarele care au fost puse si de fabrica pe Astra F, si altele de la Opel si Chevrolet, cu conditia sa ai cutia potrivita.

| MariusF23 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu poti sa pui chiar orice motor. Habitaclul motor a fost facut pentru acel tip de motor, probabil alte 2 sau 3 modele de motoare pot incapea lejer. Fiecare motor are dimensiunea sa, plus ca daca chiar tii asa de mult sa schimbi motorul, trebuie sa schimbi si tampoanele. De asemeni trebuie sa faci o vizita si pe la RAR, ca sa fie treaba ok.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MariusF23):

Pai nu i-am zis ca poate pune orice motor, ci motoare GM compatibile.
Suportii sunt usor de schimbat, si oricum nu se pune problema de spatiu in compartimentul motor, ca nici macar nu cred ca exista motoare mai mari de 2.5 de fuga, iar eu i-am recomandat C20LET, care s-a pus si de fabrica pe Astra F, si nu putini sunt cei care l-au pus chiar si pe Corsa B, care original venea cu motoare 1.0, 1.2, 1.4 si 1.5.

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Cred ca poti pune pe ea un motor de MIG 21 Lancer...

| BikeNo explică:

Ma refer daca se potriveste de calibra....vectra...ceva de genu.