| Ajutor324 a întrebat:

As dori sa achiziționez o mașina la prima mâna prin finanțare, am un salariu NET care fluctuează între 2200-2500 de lei. Credeți ca am șanse sa mi se aprobe vreo finanțare? Și dacă da, spre ce sa ma orientez? Întreb fiindcă nu as vrea sa ma duc la un dealer auto și sa ma fac de ras. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat e brut ul daca zici ca variaza netul. Insa daca ai venit constant si legal si ai o vechime de 6bluni minim nu vad de ce nu ai putea lua un credit.

| Panamax a răspuns:

Depinde de masina si de banca. Unele banci iti cer un avans de 20-30% si de restul rate cu dobanda.
Apoi mai ai tva, Casco si niste comisiona lunare.
O rata medie o sa fie in jur de 400 E pentru o masina de 22.000 plus tva, avans de 4400 E.
Dupa 5 ani si dupa ce ai platit cam 35.000 cu Casco tva dobanda, etc etc o sa ai o masina care mai valoreaza 8000.
Adica 5 ani muncesti doar pentru masina.