| Thunder182 a întrebat:

As dori sa imi cumpăr o mașină și am văzut un Opel Astra J. Mașina îmi place foarte mult, însă am auzit ca Opelurile sunt foarte stricăcioase.
As dori o mașină care sa coste până in 6500 de euro, sa fie fiabila și să țină cu casalaughing)

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu in bugetul tau, fie diesel sau benzina as merge ori pe Renault Megane ori pe Hyundai i30. Ambele marci au motoare diesel fiabile ce consuma putina si motoare pe benzina aspirate reusite. Daca crezi ca ai nevoie de ceva mai spatios si confortabil atunci iti recomand un Seat Exeo 2.0 TDI 143cp (asa am eu). Masina e construita pe platforma lui Audi A4 B7, deci comparativ cu alte masini din 2012 nu are asa multa tehnologie. Eu am parcus 25. 000km in ea si nu am avut probleme. De opel sa fugi, is ieftine si cam atat.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Opelul Astra se numara printre masinile cele mai ieftine la intretinere.
Stricacioase sunt mai toate marcile, in special datorita electronicii. Iar producatorii de componente sunt cam aceeași, atat pentru gamele de lux cat si pentru low cost. Dar pretul e in functie de cerere si oferta...

| mgtow a răspuns:

Honda civic, gasesti o multime aici https://www.mobile.de/......:6000,vcg: nu recomand sa cumperi din RO masina folosita - multi romani cu jafuri germane cum vrei tu au tras de ele inca 10 ani asa ca poti strange macar 20 000 eur pentru o masina mai buna sau te alegi cu una de aia, honda rezista de fel multi ani (si nu te uita la motorina pentru ca nu mai tine mult) intra legea europeana din 2025 sa interzica, honda din 2022 se apuca de hibride si electrice toti o sa se copieze dupa ei, benzina mai are viata dar motorina e incerta, recomand benzina

| Simpatic a răspuns:

Cred ca grupul VAG face cele mai stricacioase masini moderne nu Opel, doar la vag a fost posibil sa masluiasca emisiile de co2 cat sa vanda masini luate de noi la care se strica motorul in mers: destule cazuri de tsi, tfsi care s-au prafuit de la primii km de viata, dar neah melteanul cumpara tot vag ca cica si alea trag cu casa...in mintea lor!
Nu degeaba VW de cativa ani vechime (3-4) se dau pe preturi derizorii prin afara de bune ce sunt, mai nou skoda avand aceleasi motoare downgrade la fel sunt reteta catre esec, fiabile...NU

| xerxes1 a răspuns:

Depinde de noroc, nu se poate generaliza asa ceva.
Cei care se vaita ca masinile lor au mereu probleme sunt cei care cumpara masini cu 500.000 km dati inapoi la 143.000.
Apoi cumpara ulei ieftin, filtre ieftine si fac reviziile dupa ureche.

| xRaffy a răspuns:

E cam proasta la interior. Plastice care scarțăie.