| Polinco a întrebat:

Salut TPU!

Aș vrea să-mi iau un Audi A4 B7, dar am o nelămurire! Să-mi iau modelul Quattro sau S-Line?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da poate sa traga toate rotile caz in care i se spune quattro la audi, sau sa traga doara fata caz in care ii spune tot S-line.
De fapt modelul masini este A4 asta este modelul, dar au mai bagat un bumper sport, poate un volan sport, poate, deci chestii de astea sa-i dea asa nitel o alura de sport si au numito S-Line, deci modelul asta se numeste A4 S-Line.
Alea ce mai scrie qoattro, sau la alte masini 4 Matic cum e la mercedes,sau X drive cum e la bmw, sau AWD cum noteaza alti fabricanti, asta arata ca acea masina, sau la acea masina cu insemnele astea ca trag toate rotile odata tot timpul, deci nu poti sa selectezi tu sa traga doara doua sau toate, tot timpul aceste masini au tractiune pe toate 4 rotile.
Diferenta dintre A4 si A4 S-line am spus e doara asa un alt bumper, un volan mai sport si ce plastice or mai fi, in rest este exact aceiasi masina.
Qoautro inseamna All Whelle Drive (AWD) care arata ca la masina aia trag toate 4 rotile.Dar fiecare fabricant i-a pus un nume sa para mai wow laughing
Qoattro este buna acolo unde ploua, unde ninge, pentru ca ai aderenta buna si masina este mai stabile decat atunci cand trage 2 roti in conditii genul asta, ploaie, zapada, gheata.
Dar tragand toate rotile si consumul este nitel mai crescut, nu mult dar putin mai mare decat la cele care trag doara 2 roti.
Daca locuiesti in zone geografice unde ploua din an in paste, unde nu-i iarna, nu are rost sa iei quattro, pentru ca sunt piese in plus.
De aceea fabricantul face si tractiune pe 2 si pe 4 roti.
Un alta fabrica japoneza Subaru face numai masini cu tractiune pe 4 roti si le noteaza AWD, cel putin eu nu am vazut Subaru la care sa traga doara 2 roti, or fi, dar eu nu am vazut.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Quattro nu-i model de audi, se refera la altaceva la tractiunea rotilor.
Deci este modelul audi A4 simplu sau S line.

| Polinco explică (pentru relian):

Poate să fie quattro S-Line?

| relian a răspuns (pentru Polinco):

Da poate sa traga toate rotile caz in care i se spune quattro la audi, sau sa traga doara fata caz in care ii spune tot S-line.
De fapt modelul masini este A4 asta este modelul, dar au mai bagat un bumper sport, poate un volan sport, poate, deci chestii de astea sa-i dea asa nitel o alura de sport si au numito S-Line, deci modelul asta se numeste A4 S-Line.
Alea ce mai scrie qoattro, sau la alte masini 4 Matic cum e la mercedes,sau X drive cum e la bmw, sau AWD cum noteaza alti fabricanti, asta arata ca acea masina, sau la acea masina cu insemnele astea ca trag toate rotile odata tot timpul, deci nu poti sa selectezi tu sa traga doara doua sau toate, tot timpul aceste masini au tractiune pe toate 4 rotile.
Diferenta dintre A4 si A4 S-line am spus e doara asa un alt bumper, un volan mai sport si ce plastice or mai fi, in rest este exact aceiasi masina.
Qoautro inseamna All Whelle Drive (AWD) care arata ca la masina aia trag toate 4 rotile.Dar fiecare fabricant i-a pus un nume sa para mai wow laughing
Qoattro este buna acolo unde ploua, unde ninge, pentru ca ai aderenta buna si masina este mai stabile decat atunci cand trage 2 roti in conditii genul asta, ploaie, zapada, gheata.
Dar tragand toate rotile si consumul este nitel mai crescut, nu mult dar putin mai mare decat la cele care trag doara 2 roti.
Daca locuiesti in zone geografice unde ploua din an in paste, unde nu-i iarna, nu are rost sa iei quattro, pentru ca sunt piese in plus.
De aceea fabricantul face si tractiune pe 2 si pe 4 roti.
Un alta fabrica japoneza Subaru face numai masini cu tractiune pe 4 roti si le noteaza AWD, cel putin eu nu am vazut Subaru la care sa traga doara 2 roti, or fi, dar eu nu am vazut.

| Georgian22 a răspuns:

Depinde, care ti se potrivește din toate punctele de vedere