| Eastwood a întrebat:

Ce mașină recomandați pentru începători?
Mașina să aibă anul 2008, să fie pe benzină și un buget de 2.500 euro.

Vă rog să recomandați și în funcție de întreținere, consum, costuri piese (să nu fie prea mari), dotări, etc.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din 2008 la doar 2500 euro, e doar Loganul.
Logan e o masina buna, dar caroseria aia e ca din carton. Siguranta 0, iar dupa mai multa umezeala, curg piesele dupa tine. De dotari nu poate fi vorba, daca prinzi una cu servo si electrice pe fata, e lux.
Eu zic sa te uiti la Opel Astra G, ideal cu motorul 1.6 benzina, fie 8v sau 16v; e cea mai buna combinatie, in raport cu caroseria. Masina e mica, deci usor de parcat (ma gandesc la un hatchback), dar spatiul interior este generos, confortul de apreciat, iar comenzile se comporta foarte finut. Gasesti dotari bune la ele, incepand cu AC si electrice, pana la climatronic, faruri cu lupe, airbaguri laterale, etc. Sa o verifici pe elevator, ca alea cu multi km au inceput de rugina pe dedesubt.
Alta recomandare este Renault Clio, cu motor 1.2 sau 1.4, pe benzina. Alea sunt motoare foarte bune, atat la consum, cat si la fiabilitate.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E mini la 2500 de euro peste intrebarea ta

| NLS a răspuns:

Dotari in acel buget si cerinte, nu o sa gasesti mare lucru, insa Opel Corsa e destul de fiabila si ieftin de intretinut.
Eu am Opel Astra, si se aplica si in acest caz randul de mai sus.
Skoda sau VW sunt si ele foarte OK, insa sunt mai scumpe.
Daca aloci 3000 ai sanse sa gasesti ceva bun din 2008.

Vezi sa aiba cureaua de distributie schimbata recent, altfel ai facut din start o afacere proasta.

| Eastwood explică (pentru NLS):

Ce are daca cureaua de distributie a fost schimbata recent?

| MelindaVictoria a răspuns (pentru Eastwood):

Te scuteste de o investitie de 700 de lei cel putin

| ibaal a răspuns:

O skoda fabia, volkswagen polo, compacte, te strecori usor in trafic, motoare mici, 1.2 sau 1.4, deci consum redus, piese ieftine...

| Eastwood explică (pentru ibaal):

Loganul sau Sandero ar fi bun?
Dotari si etc?

| ibaal a răspuns (pentru Eastwood):

Sunt cam saracacioase astea romanesti, dar, daca gasesti una buna, se conduc usor happy

| Alexandru250201 a răspuns:

Dacia Logan