| life456 a întrebat:

Salut Tpu.Cineva care detine un Vw Jetta/Golf sau orice alta mașină cu motor 1.9 Tdi BKC imi poate spune daca e fiabil si daca necesita investiții mari in timp?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Motor excelent dar depinde de starea in care îl iei tu

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. BKC dupa mine este cel mai reusit din generatia de 105cp. Celelalte ori au DPF ori este cel BXE care are probleme din fabrica. Statistic vorbind BKC e un motor reusit dar trebuie sa iei in calcul ca masina pe care doresti sa o cumperi o mai trecut pe la cativa posesori si probabil are deja 200. 000km sau mai mult. Daca motorul suna bine, porneste la sfert, nu suna volanta sau turbina, nu are garnitura de chiuloasa dusa si trage cum ar trebui atunci teoretic nu ar trebui sa ai probleme o perioada. Evident verifica si kilometrajul sa nu fie 400. 000km.
Eu cu tata am avut un Golf 5 Plus din 2006 cu BKC luat la 350. 000km ( vanzatorul o zis ca are 220.000) si l-am tinut cam 2 ani. Nu am avut probleme pe partea mecanica.
In schimb am o amica ce numa prin service e cu al ei 1.9 TDI BXE fiindca nu stie sa conduca diesel si schimba doar la 2000rot/min vitezele. Cum iti este norocul putin si cu orice motor.

| ReZiSTorr a răspuns:

BMM si BKC sunt cele mai bune.BMM are filtru de particule, BKC nu are

| David00368866 a răspuns:

Motoarele nu au probleme mari, depinde de intretinere, cel mai bine ar fi daca gasesti ceva cu istoric, sa fii sigur ca au fost schimbate toate filtrele la timp, mai ales uleiul.
Nu mai stiu sigur daca acest motor are filtru de particule, dar daca mergi sa vezi masina si are filtru de particule eu as zice sa nu o cumperi pentru ca motoarele pumpe duse sunt cam murdare si daca o conduci doar in oras se va bloca foarte repede filtrul de particule. As recomanda un motor putin mai vechi 1.9 tdi cel de 130 de cai, sunt usor de reparat cu foarte multe piese pe piata si piese ieftine.

| life456 explică (pentru David00368866):

Din cate am observat, BKC cel puțin...nu are filtru de particule