| quiTs a întrebat:

Daca am o masina (Dacie) e veche si nu o mai misc din fata casei, dar eu platesc impozitul la ea, pot primi amenda pentru asta? Din cate am inteles eu atata timp cat platesti impozitul la ea poti sa o ti pana "pica" toata si nu au ce sa iti faca, dar astazi a venit politia si m-au instiintat ca daca nu o voi duce la remat voi primi amenda. Imi poate spune cineva cum sta treaba si daca este asa cum zic ei sau cum stiu eu cu platitul impozitului. Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza ce platesti la ea daca e abandonata atunci platesti amenda si risti sa fie ridicata. Legea nr. 421/2002 regelementeaza treaba asta.

Art. 2.
În sensul prezentei legi, următoarele noţiuni se definesc astfel:

a) vehicul fără stăpân - vehiculul de orice categorie, fără plăcuţă de înmatriculare sau alte marcaje oficiale, staţionat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale, al cărui proprietar sau deţinător legal este necunoscut;

b) vehicul abandonat - vehiculul de orice categorie, aflat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităţilor administrativ-teritoriale de cel puţin un an, al cărui proprietar sau deţinător legal este cunoscut, însă există indicii temeinice, determinate de starea improprie circulaţiei acestuia pe drumurile publice, din care rezultă intenţia neechivocă a proprietarului sau a deţinătorului legal de a renunţa la exercitarea drepturilor sale asupra vehiculului.

Art. 9.
În cazul vehiculului abandonat primarul, la propunerea agenţilor constatatori prevăzuţi la art. 3, îl somează pe proprietarul sau deţinătorul legal al acestuia, prin scrisoare recomandată cu aviz de primire, ca în termen de 5 zile de la primire să ridice vehiculul aflat pe domeniul public sau privat al statului ori al unităţii administrativ-teritoriale.

Art. 12.
(1) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă refuzul proprietarului sau al deţinătorului legal al vehiculului de a se conforma somaţiei prevăzute la art. 9.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu conteaza ca platesti impozit; cand esti somat, esti obligat sa o iei de acolo.
Rezolvarea ar fi sa o bagi in curte, sau sa o faci sa para functionala, si sa ii schimbi locul de parcare (spalata, roti umflate, fara geamuri sparte sau piese lipsa).