| sisimaria a întrebat:

Am murdarit masina fostului si m-a dat la politie laughing ce ar putea sa imi faca politia? Cam ce amenda as primi? sad

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.61/1991, rep. in 2014, amenda ar putea fi de la 100 lei la 500 lei.

| alessia5158 a răspuns:

Este asa precum ti-a spus Ioandelasal---vezi prevederile din Legea nr.61/1991(republicata):

Art.2,punctul (4):
"aruncarea asupra unei persoane, constructii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel, cu substante inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdaresc, daca nu s-au produs vatamari ale integritatii corporale sau sanatatii, ori pagube materiale;

Art. 3. - (1) Contraventiile prevazute la art. 2 se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cu amenda de la 100 lei la 500 lei, cele prevazute la pct. 3), 4), 11), 14), 17), 18), 22), 31), 33) si 34);