| zuzu0406 a întrebat:

RATC! Am dat de naiba! Azi m-am urcat in ratc sa ajung la facultate si am uitat sa-mi validez biletul. Chiar am uitat,adica si taxatoarea s-a mirat ca aveam mai multe bilete la mine,dar ca nu am validat nici unul. A tot stat pe langa mine,ca poate am o colega, un prieten sau poate vine mama sa-mi dea acea taxa de 100 de lei. Mi s-a parut putin ciudat,adica iti da o chitanta si nici macar nu e pe numele tau sau altceva. Eh, una alta suprataxa e 100 ron, iar fata care era cu mine in ratc avea doar 70 de ron si totusi a putut plati si atat.Care e faza? adica taxa aceea nu cred ca au ei dreptul o sa faca dupa buzunarul fiecaruia,dupa parerea mea deja nu mai platesti suprataxa,ci le bagi lor ceva spaga in buzunar. Ideea e ca eu neavand nici buletinul l-a mine, m-a oprit la gara unde un jandarm mi-a cerut datele facand rost de buletinul meu.Am stabilit cu femeia sa vin in 2 ore la gara sa-i platesc amenda sau imi va trimite acasa un proces verbal si atat. Vreau sa stiu daca pot primi acel proces verbal avand in vedere ca nu mi l-a aratat, nu a completat nimic cat am stat eu de vorba cu controloarea respectiva sau cu jandarmii? Sau am inteles ca aceasta amenda(care am inteles ca este de 500 de lei) se adauga la impozitul casei pe anul urmator,chiar asa e? Si daca e,eu neavand nimic pe numele meu fiind studenta si stand la parinti,adica eu avand domiciliul la apartamentul bunicii, se poate sa-i adauge ei taxa la impozit? multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Te-ai pierdut in detalii. Ai primi o chitanta? Pe ce suma? Ai semnat ceva?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate 100 de lei este suprataxa si amenda, platite pe loc, este in functie de hotararea consiliului local.
Procesul verbal de contraventie se poate primi, prin posta, la domiciliul tau. Nu are cum sa se adauge la impozitul bunicii, nu bunica a fost contravenienta si nu datoreaza ea amenda.

| zuzu0406 explică:

Nu am primit nimic. Nu am semnat nimic. Neavand buletinul, m-am legitimat cu numele si data nasterii dupa care jandarmul a cautat in baza de date si mi-a gasit cnp-ul dupa care doamna controloare le-a trecut pe un caiet si a mai trecut si ora la care trebuia sa ne vedem sa platesc acea supra taxa de 100 de roni, dar nu mi-a dat nimic la mana si nici nu am fost pusa sa semnez ceva

| zuzu0406 explică:

Si a mai spus acea femeie ca taxele s-au modificat de la 1 septembrie, iar amenda este de 500 de lei daca nu o platesc pe loc atat.

| zuzu0406 explică:

Ce mi s-a parut ciudat este faptul ca femeia(pana sa ajungem la jandarmi) ma tot intreba ce am de gand sa fac, daca am pe cineva din constanta(eu fiind din mangalia) sa ma imprumute cu banii respectivi si m-a mai pus pe ganduri si faptul ca fata cealalta a scapat platind 70 de lei sau chiar mai putin(n-am putut fi atenta deoarece o luase cealalta controloare mai in spate)...ma gandesc ca femeia vroia spaga si eu neavand m-a speriat putin ca sa vin totusi sa-i aduc banii laughing (parerea mea) si neavand buletinul, de unde sa stie ea sau jandarmul acela ca eu nu am dat alte date?