| anonim_4396 a întrebat:

Dacă eu plec la drum cu o duba de 2 tone, și o încarc cu paleti cu marfa pana depășește 3, 5 tone, o mai pot conduce legal având doar categoria B sau am nevoie de C+E? Adică mașina în sine sa îndeplinească condițiile pentru B dar încărcată sa depășească cu mult 3, 5 tone (maxima admisa). Nu îmi dați definiția categoriilor ca nu asta ma interesează! Fundă!

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Normal ca nu este legal.
Daca masina este omologata in categoria B, cu greutatea totala maxima sub 3500kg, nu este legal sa depasesti sarcina (incarcatura) ce scrie acolo. Daca te verifica un cantar al autoritatilor, te sanctioneaza... Nu stiu exact cum, dar destul de grav, si nu iti dau voie sa pleci de acolo, pana nu 'usurezi' masina.