| sgeo23 a întrebat:

Este permisa depasirea unui vehicul daca prin asta se depaseste viteza maxima admisa pe acel tronson de drum?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In toate imprejurarile trebuie sa respecti viteza maxima permisa pe respectiva portiune de drum public, asa ca nu este legal sa o depasesti nici macar pentru a depasi alt vehicul. Numai bine!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Nimic nu este legal permis, daca prin asta depasesti viteza legala admisa.

| R0CA19 a răspuns:

Nu

| OSC a răspuns:

De ex daca in localitate cel din fata ta merge cu 30-40 km/h si vrei sa-l depasesti poti sa-i dai mai mult de cat este permis.

| sgeo23 explică (pentru OSC):

Pai in localitate limita este de 50km/h, asadar depasindu-l pe ala sigur incalc limita de viteza, si nu pare prea legal.