| TsonPing a întrebat:

Detin un Golf5 2006, astazi, conducand prin oras mi-a iesit un biciclist in fata si am calcat frana incet dar mai apasat si cand am ajuns aproape jos de tot, simteam la pedala ca, cateva secunde se simte usoara apoi iar tare si tot asa, ca si cum sar sparge placutele de frana.
Este dotata cu ABS si ESP, dar ESP-ul nu il am acctivat. Sa fi intervenit ABS? Se simtea de parca frana fiecare roata pe rand nu toate odata.
Am schimbat recent si placutele de frana si etrierii si la fel se intampla defiecare data cand apas pedala pana aproape jos. Cand chiar franeaza si incepe sa alunece

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Roaga un sofer mai experimentat sa o testeze, mari sanse sa fie doar ABS-ul.

| OldSoul a răspuns:

Din ce spui tu, am impresia ca e o pierdere de vacum.
Trebuie de analizat.
Nu mai pierde timpul si du-te la un mecanic cat mai repede.

| KanameKuran a răspuns:

Daca esti capabil sa apesi frana pana la podea sau pana aproape de podea, trebuie sa mergi cu ea la service, cel mai probabil ai probleme cu sistemul de franare. In mod normal pedala nu trebuie sa mearga mai jos de jumatate din distanta totala fata de podea.