| Klaus666 a întrebat:

Este adevarat ca trebuie doar 8 clase pentru carnetul de soferi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera actuala nu prevede o conditie de studii obligatorii pentru obtinerea permisului de conducere, important este sa stii citi si scrie.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e adevarat, doar sa treci testul medical si psihologic inainte de a incepe scoala de soferi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca se poate si cu 4 clase, dovata "Şofer" de mai sus

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da. Pe vremuri iti trebuiau doar 4. Cum sa-ti trebuiasca 10 clase? Multi nici n-au 10 clase fiindca nu erau obligatorii pe vremea lor decat 8... Aia de ce n-ar avea dreptu sa conduca?

| RB26DETT a răspuns:

Eu stiam ca trebuie minim 10 clase.

| Danişor a răspuns:

Trebuie sa faci dovada cel putin a cursurilor primare, deci 8 sau 10 clase.

| pufuletziii a răspuns:

Nu am mai auzit inainte, posibil sau nu sa fie adevarat. Ceea ce stiu sigur e ca trebuie sa fi major.

| KaPy2 a răspuns:

Inainte trebuia sa ai minim 4 clase sa dai de permis categ. B, acum nu-ti mai trebuie sa ai 4 clase sa dai de permis categ. B, trebuie sa ai minim 18 ani pentru. a te inscrie, trebuie sa faci test psihologic, fisa medicala, cazierul
Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| IonutStefan96 a răspuns:

NU.Minim 10 Clase!

| marian222 a răspuns:

Pentru carnetul de sofer sunt necesare doar 4 clase. Sper ca te-am ajutat

| bogdan62003 a răspuns:

Cred ca da. dar in fine trebuie sa ai peste 18 ani.asta e sigur.

| Cianluca154 a răspuns:

8 clase!