| Confused295 a întrebat:

Luna asta mi-a fost suspendat permisul, pe data de 29 se incheie perioada de suspendare,tin sa mentionez ca mi-a fost suspendat dupa ce am plecat din tara, si ca nu am putut sa il predau. Dupa data de 29 imi vine o foaie acasa sau pur si simplu pot conduce din nou?
P.S. se poate majora perioada de suspendare daca nu l-am predat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu prea stii bine legislatia.
Perioada de suspendare a dreptului de a conduce incepe de la predarea permisului la organul de politie, asa ca nu iti expira nimic. De asemenea, fiindca nu l-ai predat, o sa mai primesti 30 de zile de suspendare.
In acest sens sunt prevederile art.103 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6) În cazurile prevăzute la alin. (1), contravenientul este obligat să se prezinte la unitatea de poliţie pe raza căreia domiciliază sau îşi are reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) ori, după caz, locuieşte, în situaţia persoanelor aflate la studii în România, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere.
  (7) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (6), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, prevăzută la alin. (1) lit. a) şi b)."
Avand justificarea ca ai plecat din tara si nu l-ai putut preda se poate sa nu-ti majoreze suspendarea dar tot trebuie sa-l predai si sa nu conduci 30 de zile de la predare.

| Confused295 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu il predau deloc? dupa 2 luni pot conduce?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Confused295):

Mi se pare ca nu ai inteles exact ce ti-am spus si nici prevederea legala citata.
Daca nu-l predai nu poti conduce nici peste 2 luni, nici peste 3 luni, etc, deoarece nu ai efectuat suspendarea, subliniez inca o data: SUSPENDAREA INCEPE DOAR LA DATA CAND AI PREDAT PERMISUL.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai inca nu ti a fost suspedat inca, suspendarea incepe in momentul in care il predai, in cazul tau se mai adaugi si 30 zile in plus ca nu l ai predat la timp.