| anonim_4396 a întrebat:

ma poate ajuta cineva cu un tutorial sau sa imi explice cum pornesc o masina veche la contact direct, fara chei? Am o dacie 1300 de pe vremea lui Pazvanti si vreau sa ma distrez cu ea putin...

6 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Pentru a porni masina, trebuie sa demontezi contactul masinii. Contactul blocheaza volanul si chiar daca reusesti sa o pornesti nu poti circula cu dacia. Daca ai renuntat la contact, poti sa o pornest atingand firul rosu cu cel alb, in felul acesta ai reusit sa pui contactul, cele doua fire le atingi de unul de culoare grii care te ajuta sa pornesti masina.

| covexrobu a răspuns:

Cauta o cheie de dacie si incearca cheia direct in contact. Aprox 50% din chei se potrivesc de la o dacie la alta asa ca nu vei avea probleme. Daca nu ti se va potrivi cheia exact baga cheia misca de ea si de volan si incearca sa invarti de cheie inainte. Cu putina forta poti sa invarti cheia pentru ca va ceda foarte usor contactul si dupa asta va porni la cheie fara probleme numai sa ai grija ca va ramane cheia blocata si electromotorul cuplat si il vei arde. Dai putin de cheie inapoi si ai rezolvat problema.

| covexrobu a răspuns:

@ionutsu si cum crezi ca o sa iti functioneze daca tu nu ii pui contactul? Motorul nu va primi scanteie si nu o sa ii functioneze doar o sa iti tuseasca daca o sa o impingi fara sa ii pui contactul.

| Roby67 a răspuns:

Contactul 30 legat la 15 si de la 15 scurt la 50
30=plus
15=contact
50=electromotor

| Georgel26 a răspuns:

Salut! Uite.nu stiu daca merge ast dar merita incercat http://www.youtube.com/watch?v=UVpjtWyVc6M

| Ionutsu a răspuns:

Se impinge, apoi ridici ambreajul si apesi acceleratia!