| Narcis1234 a întrebat:

mi-am dat de curand cilindrul jos de pe un piaggio SI care nu pornea.Cilindrul arata destul de bine pe interior.ma uit de vreo 4-5 ori la piston nu observ a fi nimic defect, dar cand ma uit pe dedesubt la piston vad niste zgarieturi adanci pe el.Am luat un piston nou si cand l-am pus mi la zgariat putin.De ce face asa? precizez ca eu am pus pistonul fara segmenti pentru a vedea daca se potriveste..in cilindrul meu intra piston de 39.5 daca il duc la alezat dupa aia ce piston imi va trebui mai mare, mai mic sau la fel?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai tie nu iti trebuie alezat cilindrul pentru problema asta, trebuie o renisalare si se rezolva, dar ai grija sa nu coste mai mult decat pretul unui nou cilindru!

P.S.
Nu mai fa prostia sa pornesti un motor fara segmenti!

2 răspunsuri:
| KaPy2 a răspuns:

Daca ti-l alezezi iti trebuie pistonu mai mare si segmenti dupa cota pistonului.Cand il alezezi iti mareste cota(gaura din cilindru), dar daca nu are zgaraieturi pe cilindru nul aleza.

Cand iti pui pistonu cu segmenti dai cu putin ulei pe interioru cilindrului si pe piston, Daca esti incepator si nu te pricepi du-te la un meserias si ti-o face stas!

| Narcis1234 explică:

Eu nu am pornit motorul fara segmenti.doar am luat pistonul si l-am impins pe cilindru.